Tajemnice gruzińskiego smaku. 79 przepisów - Maglakelidze Giorgi - Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WSPÓŁPRACA RECENZENCKA 

Tajemnice gruzińskiego smaku. 79 przepisów - Maglakelidze Giorgi - Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Zazwyczaj każdy, kto miał możliwość być w Gruzji, po przyjeździe opowiada o niezwykle smacznych potrawach, o gościnności i o ogromnej ilości przyjaznych ludzi. O tym możemy przeczytać już na samym początku tej książki, autor stara się wyjaśnić co to jest supra (biesiada), na czym ona polega, jaką rolę ma jej tamada czyli przewodnik (toasty, toasty) ujawnia zasady, które warto poznać, by móc w pełni uczestniczyć w biesiadowaniu. Potrafi trwać ono całymi godzinami a ciekawostką jest, że na deser podaje się owoce, melony, chłodne arbuzy lub domowe konfitury. Po takiej uczcie, na następny dzień można udać się do wyspecjalizowanych restauracji na chaszi – wywar z kości i flaków oraz na pięćdziesiątkę wódki. Podobno taki zestaw stawia na nogi i daję energię na cały dzień. 




Giorgi Maglakelidze prezentuje kilkadziesiąt rodzinnych przepisów na tradycyjne potrawy gruzińskie, urzekające bogactwem przypraw, smaków i aromatów. Przystawki, dania główne, przekąski, sałatki, sosy, a nawet przetwory i marynaty  ̶  wszystkie opisane w przystępny sposób i wzbogacone apetycznymi fotografiami. 
W książce, poza zdjęciami potraw, czytelnik znajdzie także widoki z regionów, z których pochodzą te wyjątkowe przepisy, oraz tradycyjne toasty. Piękne krajobrazy i smakowite potrawy z pewnością będą zachętą nie tylko do gotowania, lecz także do odwiedzenia malowniczej Gruzji. 






 „Tajemnice gruzińskiego smaku” to nie tylko ogromnie interesująca książka kucharska lecz również ciekawe wprowadzenie do historii kultury tego państwa. Cudowne fotografie pięknych miejsc są wspaniałym bodźcem by w najbliższym czasie zaplanować podróż do Gruzji, a przepisy aż proszą się, aby je wypróbować. Co najważniejsze sporządzenie większości potraw naprawdę nie jest trudne, a składniki u nas są dostępne. Znajdziemy tu przepisy na dania mączne, z fasoli, z ryb, mięsne czy na marynaty. Można zauważyć, że w kuchni gruzińskiej dużą rolę pełni bakłażan, który można podać na wiele sposobów. Ja jestem jego zwolenniczką więc z chęcią wypróbowałam już kilka przepisów i powiem Wam że jestem zaskoczona smakiem jaki otrzymałam. 

Na każdej ze stron znajdziemy przepis ze zdjęciem efektu jaki możemy uzyskać gotując dane danie. Powiem Wam, że to właśnie zdjęcia skusiły mnie do wypróbowania kilku przepisów. 



Moje wydanie pochodzi z Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Nie chcę pokazywać Wam całości ani też wymieniać przepisów jakie tam znajdziecie. Chciałabym abyście sami zerknęli na tą pozycję będąc np. w księgarni. Ja uwielbiam poznawać inne kultury i ich smaki więc książka idealnie wpasowała się w moją domową biblioteczkę.

Jeśli jednak kupicie sobie taką pozycję, a ktoś bliski przyniesie Wam taki sam egzemplarz, to nic się nie stanie. Między innymi w Warszawie znajdziecie skup książek https://tezeusz.pl/info/skup-ksiazek-w-warszawie - co ciekawe - antykwariat wysyła do Ciebie specjalistę, który przyjedzie na miejsce, wyceni i zapłaci Ci za książki od ręki. Antykwariat Tezeusz to głównie skup i sprzedaż starych i używanych pozycji wydawniczych. Czasem znajdziesz tutaj prawdziwe perełki literatury, tytuły niemal zapomniane lub od dawna nie wznawiane wydania. Aby jak najlepiej spełnić oczekiwania i potrzeby naszych klientów stworzyliśmy ofertę obejmującą tytuły z zakresu beletrystyki, wydawnictw popularnonaukowych, książek dla dzieci, poradników, oraz wielu innych – zróżnicowanych i wciąż rozszerzanych o kolejne pozycje książkowe. W tym antykwariacie każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Polecam więc zerknąć w ich ofertę.


Komentarze

  1. Książka mnie ciekawi, zresztą od dawna mam ochotę wybrać się do gruzińskiej restauracji i spróbować ich smaków itp. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wow, fantastyczna książka, interesuję się Gruzją i chciałabym poznawać nowe smaki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie jestem jakoś wielce zainteresowana Gruzją, ale smaki chętnie poznam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Książka idealna dla mojej mamy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wolałabym książkę wegetatiańską :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno w tej książce można znależć mnóstwo wspaniałych przepisów, a ilustracje widać, ze są przepiękne:) Jeśli chodzi o skup książek , to fajna alternatywa, tym bardziej, że w każdym domu znajdą się książki po które już dawno nie sięgamy, a zajmują tylko miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja bardzo lubię poznawać inne kraje i m.in. ich kuchnie, więc i gruzińska jak najbardziej mnie ciekawi.

    OdpowiedzUsuń
  8. Lubię eksperymentować w kuchni i poznawać nowe smaki.

    OdpowiedzUsuń
  9. Z chęcią zapoznałabym się z gruzińską kuchnią :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. o to same tam pyszności mają

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo lubię poznawać kuchnie z innych krajów :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawa pozycja, fajnie jest poznać jakieś nowe smaki w kuchni :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Do Gruzji jakos mi nie po drodze. Aleeeee chinkali z mieskiem bym wciagnela nosem 😁 raz jadlam. Nasza sasiadka ś.p. pochodziła z Gruzji. Kiedy robila te pierozki i dala posmakowac to sie zakochalam. Pychota.

    OdpowiedzUsuń
  14. podarowalam tą ksiazke tesciowi i byl zadowolony :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Jestem ciekawa takich smaków. Chętnie bym przejrzała książkę.

    OdpowiedzUsuń
  16. smaki Gruzji to chyba nie moja bajka :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Lubię poznawać nowe potrawy i smaki. Kulinarne książki chętnie przeglądam

    OdpowiedzUsuń
  18. Gruzja jest przepiękna! Ciekawe jak smakują u nich potrawy. Chętnie coś bym zgotowała z tej książki!

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja za gotowaniem nie przepadam, ale lubię poznawac nowe smaki :) Chętnie zerknę do tej książki :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Oooo, potrawy w moim stylu :D. Uwielbiam sama wymyślać przepisy, ale czasem brak mi weny - przydałaby mi się taka książka.

    OdpowiedzUsuń
  21. podobno gruzinska kuchnia jest bardzo smacznna :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Widziałabym tę książkę w mojej kolekcji :D

    OdpowiedzUsuń
  23. już te ilustracje zachęcają do spróbowania tych potraw

    OdpowiedzUsuń
  24. raczej nie sięgam po takie książki :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Każda kuchnia moje swoje tajemnice i to coś. Ja chętnie kucharze i poznaje nowe smaki. Dlatego też bardzo chętnie sięgam po nowe przepisy!

    OdpowiedzUsuń
  26. Mam hopla na punkcie książek kucharskich, tej jeszcze nie mam.

    OdpowiedzUsuń
  27. Chyba nigdy nie miałam okazji testować gruzińskich smaków :)

    OdpowiedzUsuń
  28. Ciekawa książka. Czasami lubię eksperymentować w kuchni. Chętnie wypróbowałabym jedno z tych dań.

    OdpowiedzUsuń
  29. Nie przepadam zbytnio za takim typem książek - ogólnie kulinarnych, więc z pewnością pozycja nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  30. Ojej te przepisy musza byc bardzo ciekawe

    OdpowiedzUsuń
  31. Uwielbiam książki z przepisami z różnych stron świata, takiej jeszcze nie mam w swojej kolekcji

    OdpowiedzUsuń
  32. Uwielbiam takie książki. Często korzystam z przepisów. Sama nie potrafię improwizować w kuchni.

    OdpowiedzUsuń
  33. z checia poznalabym ta ksiazke osobiscie xd

    OdpowiedzUsuń
  34. Ja nie kupuję książek kucharskich :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram