Jakie rośliny warto posadzić w swoim ogrodzie cz.1 - Jagoda kamczacka
ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA
Pierwsza roślina, o której ostatnio bardzo dużo czytałam i zdecydowałam, że pojawi się na naszej działce to jagoda kamczacka.
Dlaczego właśnie ta roślina mnie zainteresowała? Między innymi powodem był fakt, że jest to jeden z najszybciej owocujących krzewów. Owoce dojrzewają już pod koniec maja i na początku czerwca, jeszcze przed pierwszymi truskawkami. Ciemnogranatowe, pokryte woskowym nalotem jagody w smaku są słodko-kwaśne, idealnie nadają się do spożycia na surowo, suszenia, mrożenia czy wykorzystania w przeróżnych przetworach. Są łatwe w uprawie, odporne na mróz czy suszę.
Pochodzenie
i występowanie
Jagoda
kamczacka to krzew z rodzaju Lonicera, w skład którego wchodzą
suchodrzewy (formy zdrewniałe) oraz wiciokrzewy (formy pnące i
zielne). Jadalne owoce posiada suchodrzew siny zwany także błękitnym
(Lonicera caerulea). W przydomowych ogródkach i na działkach
spotyka się przede wszystkim dwie jego odmiany – suchodrzew
kamczacki (Lonicera caerulea var. kamtschatica) oraz suchodrzew
jadalny (Lonicera caerulea var. edulis). Jagoda kamczacka należy do
rodziny przewiertniowatych, a jej środowiskiem naturalnym jest Azja
północno-wschodnia. Roślina ta uprawiana jest w chłodniejszych
rejonach północnej Europy, także w Polsce. Jagoda kamczacka należy
do krzewów długowiecznych – może owocować nawet przez 35-40
lat.
Wygląd
Może dorastać do 1,5 - 2 metrów wysokości i jest krzewem o zwartym, wzniesionym pokroju. Wcześnie zaczyna swoją wegetację, kremowe kwiaty pojawiają się już w kwietniu, a ich pąki zawiązują się jeszcze w marcu. Do
zapylenia i obfitego owocowania jagoda kamczacka potrzebuje innej
odmiany (jest rośliną obcopylną). Dlatego też należy sadzić
obok siebie co najmniej dwa krzewy innej odmiany, które będą
kwitły w tym samym momencie. Wygląd owoców jest nieco inny od typowych jagód. Owoce są podłużne, mają około 2-3 cm i kolor fioletowo-granatowy, pokryte niebieskawym woskowym nalotem.
Warunki uprawy
Roślina ta lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Jeśli posadzimy ją w cieniu - owocować będzie mniej obficie, a owoce staną się cierpkie w smaku. W przypadku podłoża, optymalną będzie gleba żyzna, zasobna w
składniki mineralne, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Krzewy
te źle rosną w glebie zbitej, gliniastej, podmokłej (zbyt duża
ilość wilgoci prowadzi do zagniwania korzeni) – strukturę takiej
gleby można poprawić poprzez dodanie do niej piasku, drobnego żwiru
lub kory. Jagoda
kamczacka wymaga dodatkowego podlewania w czasie, kiedy zawiązują się pąki kwiatowe, w momencie kwitnienia oraz kiedy dojrzewają
owoce. Generalnie jest rośliną dość odporną na suszę.
Zastosowanie i właściwości
Doszliśmy do najważniejszej dla mnie części tego wpisu. Krzew ten uprawia się przede wszystkim ze względu na zdrowe i smakowite owoce. Należy pamiętać, że zbiera się je zanim całkowicie dojrzeją, ponieważ wtedy opadają na ziemię. Jagody kamczackie zawierają witaminy (głównie A i C) oraz wiele cennych dla zdrowia składników i substancji: cukry, kwasy organiczne, antocyjany, flawonoidy, a także fosfor, jod, potas, magnez, miedź, wapń, żelazo. Mają działanie wzmacniające, przeciwutleniające, antyseptyczne.
Odmiany
- 'Czelabinka' – odmiana ta ma półkolisty pokrój i charakteryzuje się średnią siłą wzrostu. Owocuje pod koniec maja i na początku czerwca, a jej wydłużone owoce mają słodko-kwaśny smak. Odmiana bardzo odporna na suszę i mróz.
- 'Dlinnopłodna' – jest to odmiana wczesna, która ma duże i bardzo smaczne owoce.
- 'Iga' – jest to odmiana średnio późna, bardzo plenna, o słodkich owocach.
- 'Jolanta' – odmiana o dość silnym wzroście, może dorastać do około 2 m. Owoce dojrzewają pod koniec maja i na początku czerwca.
- 'Rebeka' – jest to odmiana późna (owoce dojrzewają w drugiej połowie czerwca), bardzo plenna. Jagody tej odmiany dość długo utrzymują się na krzewach, a w smaku przypominają owoce czarnej porzeczki.
- 'Sinigłazka' – odmiana wczesna (owoce dojrzewają pod koniec maja), która ma duże, granatowe i bardzo smaczne owoce. Jagody nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i na przetwory. Odmiana ta jest bardzo wytrzymała na suszę i mróz.
- 'Tundra' – to średnio wczesna odmiana, która obficie owocuje, a jej owoce są w smaku słodko-kwaśne.
- 'Wojtek' – odmiana bardzo obficie owocująca, średnio wczesna, ma duże, słodko-kwaśne owoce.
- 'Wołoszebnica' – odmiana ta charakteryzuje się silnym wzrostem, owocuje na początku czerwca.
- 'Zojka' – odmiana o słodkich owocach średniej wielkości.
- 'Honey Bee' - Stworzona aby zapylać takie odmiany jak 'Borealis', 'Tundra' oraz 'Indigo' (kwitnie w tym samym okresie co wymienione odmiany). Rośnie szybko i jest bardzo produktywna. Jest wyższa od pozostałych kanadyjskich odmian o ok 0,5 m. Zbiór mechaniczny jest niewskazany. Polecana na soki, galaretki oraz wina.
- 'Boreal Blizzard' - to absolutna nowość wśród odmian jagody kamczackiej. Otrzymana w Kanadzie, wprowadzona do sprzedaży w 2018 roku. Słynie z gigantycznych rozmiarów owoców, doskonałego smaku oraz dużej plenności. Popularność tej odmiany będzie w Polsce z pewnością rosnąć. Odmiana ma wszelkie predyspozycje aby zrobić furorę na rynku świeżych owoców. Wielkość jagód może przełożyć się na tańszy koszt zbioru owoców. Duże jagody są łatwiejsze w zbiorze (łatwiej je dostrzec i zerwać). Przekłada się to również na większy plon. Rośnie silnie (nawet do 50% szybszy przyrost pędów niż w przypadku 'Indigo Gem'. 'Boreal Blizzard' kwitnie w późniejszym terminie, dzięki czemu nie jest narażona na wiosenne przymrozki. Pełnię kwitnienia osiąga 4-7 dni po odmianie 'Tundra' i 'Indigo'.
Z tego co wiem, jest jeszcze kilka odmian tej rośliny - nie będę Wam jednak opisywać ich w nieskończoność, bo to nie ma sensu. Wydaje mi się, że pokrótce przybliżyłam Wam najważniejsze informacje o tej jagodzie i mam nadzieję, że zainteresowałam Was tematem.
Ja chcę ją posadzić na swojej działce i już oczami wyobraźni widzę, jak zbieram jej owoce i robię z nią naleśniki, dżemy, kompoty czy ciasta. Mam nadzieję, że uda mi się ją wyhodować i cieszyć się jej smakiem.
Jestem ciekawa, czy ktoś z Was ma ją w swoim ogrodzie? Czy faktycznie jest tak ciekawą rośliną ze smacznym owocem? Czy robicie z nich nalewki, dżemy i inne przetwory, a może wolicie je jeść na surowo?
Uwielbiam , sama mam w ogrodzie .
OdpowiedzUsuńi jak je wykorzystujesz?
UsuńMam w ogrodzie 4 krzaczki jagody kamczackiej, ale posadziłam je dopiero w tamtym roku, więc w to lato owoców nie było zbyt wiele. Smak mają specyficzny, ale są fajne jako przekąska :D
OdpowiedzUsuńNigdy wcześniej nie widziałam tej jagody, ani nie próbowałam, ale mnie zaintrygowałaś ;) przyznam, że ja nie mam swojego ogródka nawet na razie, ale może kiedyś ;) Fajnie, że teraz co raz więcej się mówi o ziołach i owocach, anie tylko sztuczne witaminy w pastylkach :)
OdpowiedzUsuńnie słyszałam wcześniej o tej odmianie jagód.
OdpowiedzUsuńnigdy nie jadłam tej odmiany. na jesieni mam zamiar posadzić w ogrodzie borówki
OdpowiedzUsuńFajnie, ze mozna sie duzo na ich temat od Ciebie dowiedziec. My ciachnelismy nasz ogrod. Po sezonie letnim chcemy go wyrownac i zrobic miejsce takie male dla mnie na warzywa i owoce. Az sie juz zamarzylam 😍 tylko roboty zaś full. Zobaczymy jak to wyjdzie.
OdpowiedzUsuńmoja mama zajmuje się ogrodem, jest całkiem spory z ogrodem owocowym, ziołami, kwiatami i warzywnikiem, są w nim jakieś jagody ale nie jestem pewna czy te, może w przyszłym roku mama je posadzi.
OdpowiedzUsuńnie znam, ale jak tak szybko owocuje to coś dla mnie
OdpowiedzUsuńOOo ciekawe czy taka jagoda dala by radę na balkonie w dużym pojemniku ;)
OdpowiedzUsuńnie słyszałam o takiej odmianie jagody :)
OdpowiedzUsuńPierwszy raz spotykam się z tą odmianą ,ale uwielbiam jagody więc może sama zasadzę tą w swoim ogrodzie :)
OdpowiedzUsuńPrzekonałaś mnie zdecydowanie i za rok posadzę ją na działce rodziców :)
OdpowiedzUsuńJagoda wygląda pięknie, szkoda tylko że nie mam ręki do roślin :(
OdpowiedzUsuńOj takie jagódki to przydatna sprawa :D mniam :3
OdpowiedzUsuńZ roślin owocowych mam tylko czarną porzeczkę i czerwoną.
OdpowiedzUsuńWszystko dopiero przede mną, bo ogród duży czeka na zapełnienie.
Moja mama nigdy nie miałam tej odmiany, ale chętnie podrzucę jej pomysł :-)
OdpowiedzUsuńJa ogrodu nie mam, ale moja ciocia w swoim ogrodzie zamierza posadzić właśnie jagody kamczacka.
OdpowiedzUsuńTeż marzy mi się dom z dużym ogrodem :P. Tej rośliny nie znałam i ciekawa jestem smaku owoców :)
OdpowiedzUsuńTakiej rośliny nie mam u siebie w ogrodzie, a mam całkiem sporo :)
OdpowiedzUsuńNie mam ogrodu, ale też owoce pierwszy raz widzę :D
OdpowiedzUsuńMam w ogrodzie, ale nie zaowocowała jeszcze, poczekam z ocena smaku zatem
OdpowiedzUsuńChyba pierwszy raz widzę ją na oczy :D
OdpowiedzUsuńOgrodnikiem to ja nie będę, choć podziwiam piękne ogrody u innych.
OdpowiedzUsuńZainteresowałas mnie. Szukam roslin do ogrodu i krzewow owocowych i chyba ją kupie
OdpowiedzUsuńZaciekawiłaś mnie tą rośliną, wiele razy ją widziałam ale nie wiedziałam co to jest. Chyba też posadzę ją w ogrodzie
OdpowiedzUsuńMuszę przyznać, że pierwszy raz widzę taki owoc na oczy;) A niestety ogrodu nie mam więc cieszę się z bazarowych dobroci :)
OdpowiedzUsuńooo jagodki uwielbiam mniam mniam
OdpowiedzUsuńJadłam u mojej cioci, bardzo dobra jest :)
OdpowiedzUsuńFajny post, ale owoce nie dla mnie. Nie lubie jagód.
OdpowiedzUsuńmuszę pomyśleć o tych jagódkach, przydałby mi się do mojego ogródka :)
OdpowiedzUsuńSadziłam ją już parę razy ale niestety jakoś nie chce rosnąć u mnie na działce :(
OdpowiedzUsuńU mnie niestety teren jest bardzo, ale to bardzo piaszczysty i nie wszystkie krzaczki, czy drzewa się przyjmą, nie mówiąc o warzywach. Ale mam w planach zrobienie jakiegoś ogródka, takie jagody na pewno znajdą swoje miejsce w moim ogrodzie :)
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o mnie to nie znam tej rośliny, ale wiem, że moja kolezanka ma w swoim ogrodzie różne odmiany jagód czy borówek :) Wiem, że zbiera całkiem spore plony, więc jesli ktoś ma ogród to na pewno fajna opcja :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie wyglądają te jagody. Trochę jak śliwki :) Skoro to taka fajna roślina, to na pewno sprawię sobie taką do ogrodu :)
OdpowiedzUsuńAleż mi się marzy dom z ogródkiem, w którym mogłabym hodować takie ciekawe roślinki ;) Te owoce muszą być pyszne! :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam swoję owoce i warzywa tak zamrozić i zimna idealne do drseru
OdpowiedzUsuńDać im kolor czerwony i jak Goja!
OdpowiedzUsuńMieszkając w bloku ciężko o takie swoje owoce :)
OdpowiedzUsuńTe jagody wyglądają bardzo zachęcająco ;)
OdpowiedzUsuńNa jagody się nie skuszę, ale w ogródku z owoców mam agrest, truskawki, czereśnie, rabarbar, poziomki, jabłka, gruszki i śliwki :D
OdpowiedzUsuńw ogrodzie to mam borówki, jagód nie miałam nigdy, ale taki własnej roboty dżemik musi być super :-)
OdpowiedzUsuńMamy tę jagode w ogrodzie od 3 lat. Corka uwielbia te owoce , ja z reszta tez :) smakuje lepiej od borowki
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam spędzać czas w swoim ukochanym sadku i ogrodzie :D
OdpowiedzUsuńTeren wokół mojego domu jest bardzo duży, co za tym idzie rośnie na nim niezliczona ilość drzewek i krzewów owocowych.
O jagodzie nie słyszałam. Jestem pewna, że za jakiś czas zagości w moim ogrodzie.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie!
Ja kocham wszelkie jagody i ich odmiany ! Mogę je zajadać garściami. Dodatkowo to samo zdrowie :)
OdpowiedzUsuńW moim ogródku nie ma już miejsca na nowe roślinki :/
OdpowiedzUsuńNie znam tej odmiany, więc mnie zaciekawiłaś. Zazwyczaj mam dwie lewe ręce, żeby robić coś w ogródku, ale może się skuszę, bo uwielbiam jagody :)
OdpowiedzUsuńOj, domek z własnym ogródkiem marzy się chyba każdemu:) W każdym bądź razie mi na pewno!Marzyć człowiekowi nikt nie zabroni, to fakt, hehe Ale marzenia też się spełniają, więc może jednak kiedyś...
OdpowiedzUsuńChętnie widziałabym u siebie w ogródku tego typu jagódki, pyszne i ładnie wyglądające, ręka sama by się ciągnęła do zerwania:)
Mam sporo owoców w ogrodzie ale jagody jeszcze nie mam. Czas to zmienić.
OdpowiedzUsuńJa póki co mam tylko ogród na balkonie i mnóstwo pomidorów ;) o jagodach nie pomyślałam ale to super pomysł!
OdpowiedzUsuń