Jak szybko pozbyć się ciemieniuchy u dziecka?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA
Ciemieniucha na głowie dziecka przypomina żółtą skorupkę. Nie boli, nie swędzi, jednak wygląda nieestetycznie. Jest kilka sposobów, aby pozbyć się jej w dość krótkim czasie. Jak?
– Gdy na skórze na główce dziecka widać zrogowaciały naskórek, łuskowaty, na początku biały, a później o pomarańczowym zabarwieniu – to najpewniej właśnie ciemieniucha. Najczęściej zmiany występują nie na całej główce, tylko w okolicach ciemiączka, stąd nazwa.Prześwitująca przez włosy wygląda jakby malec miał lekko rudawe włoski. Zmiany te jednak mogą pokazać się nie tylko na czubku głowy, ale też w okolicach brwi, nosa czy uszu. Wiele osób myśli, że ciemieniucha jest spowodowana brakiem odpowiedniej higieny, przez co mamy panikują i wstydzą się, że problem dotyczy ich dziecka. Szukają sposobów, które w krótkim czasie uporają się z nieestetycznie wyglądającą skorupką. Według lekarzy przyczyną występowania ciemieniuchy są niedojrzałe gruczoły łojowe, które w pierwszych dniach i miesiącach życia pracują bardzo intensywnie. Niewykluczone jest też, że ma to związek z hormonami matki, które wciąż występują w organizmie dziecka. Problem też często dotyczy dzieci, które są alergikami. Najczęściej pojawia się ona w pierwszych 6 tygodniach życia, jednak zdarza się również u dzieci w wieku 2-3 lat. Szybko można ją zlikwidować, jednak zdarza się, że wraca.
Jakie znamy sposoby na pozbycie się tego uporczywego problemu?
Znany i domowy sposób na pozbycie się żółtej łuski, to codzienne mycie główki naszego dziecka. Zanim jednak do tego przystąpimy, dobrze jest przynajmniej pół godziny wcześniej w miejscu ciemieniuchy posmarować główkę oliwką dziecięcą bądź oliwą z oliwek. Później delikatnie wyczesywać skorupkę z główki szczotką z miękkim włosiem.
Drugi domowy sposób, to zrobienie peelingu z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrębów pszennych. Taką papką delikatnie masujemy główkę dziecka, a następnie myjemy ją szamponem dla niemowląt.
Należy też pamiętać o tym, aby nie przegrzewać główki naszego dziecka. Często mamy zakładają niemowlętom niepotrzebnie czapeczki, które na główce malucha są cały dzień. Najlepiej ograniczyć to do czasu po kąpieli i to na niezbyt długi czas.
Jeśli jednak domowe sposoby nie działają, a ciemieniucha nie znika bądź rozrasta się - należy ten problem skonsultować z pediatrą. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stworzonych specjalnie do walki z tym problemem.
Znalazłam też artykuł, w którym znajdziecie aż osiem sposobów na pozbycie się tego problemu: https://zbygniew.pl/rodzina/porady/8-sposobow-na-ciemieniuche/.
Tez można oliwka delikatnie natłuścić i wyczesac
OdpowiedzUsuńPrzecież o tym napisałam. Czytanie nie boli 😊
UsuńHahaha a jednak czytanie boli - też u mnie się ten problem na blogu pojawia😜
UsuńTo prawda - młody rodzic widząc ciemieniuchę u dziecka bije sie od razu w pierś, bo zaniedbał pod względem higieny. A to nie jest prawda. Moje dzieci ciemieniuchy nie miały. Zaś kuzynki syn miał i wystarczyła oliwka, to się fajnie nawilżyło, zmiękło, kilka dni i po problemie. Ale miał dość grubą warstwę - nigdy takiej ciemieniuszki u maluszka nie widziałam.
UsuńGdy ktoś nie czyta ale komentuje.... XD
UsuńBardzo ciekawe sposoby może kiedyś wykorzystam...
OdpowiedzUsuń;)
Usuńciekawy wpis, słyszałam już o tej przypadłości maluchów, dobrze, że w łatwy sposób za pomocą domowych produktów można się jej pozbyć
OdpowiedzUsuńczasami niestety się to nie udaje - wiem z doświadczenia.
UsuńMy w takich sprawach kierujemy się zdrowym rozsądkiem i zdaniem lekarza
OdpowiedzUsuńNa pewno te sposoby kiedyś mi się przydadzą 😉
OdpowiedzUsuńNiestety temat jest mi dosc obcy, jednak warto miec taka wiedze :)
OdpowiedzUsuńW przyszłości z pewnością mi się przyda. Na razie jednak jest to obcy dla mnie temat, chyba że wśród kuzynek/koleżanek :)
OdpowiedzUsuńJa swojej córce usunęłam ciemieniuche przy pomocy olejku ze słodkich migdałów i szczotki z włosiem z dzika. Taki zestaw szybko i skutecznie oczyści£ główkę małej
OdpowiedzUsuńU mnie ciemieniuchę miała Marysia, była tak mocna, że nic na nią nie działało. Z czasem sama się wykruszyła, ale trwało to bardzo długo.
OdpowiedzUsuńOdpukać - udało nam się ( te kilka lat temu ) pozbyć ciemieniuchy szybko i bezboleśnie, ale wiem, że niektóre mamy borykają się długo z tym problemem.
OdpowiedzUsuńJa u Antosia bardzo długo nie mogłam pozbyć się ciemieniuchy. Prawie do trzecich urodzin mu powracała. Teraz mamy spokój. Tomcio miał raz, a Tysia jak miała pół roku to całą główkę miała w jakby 'łuskach", ale też minęło dość szybko. Korzystaliśmy właśnie z oliwki i wyczesywania :)
OdpowiedzUsuńprobowalam kiedys oliwka i niestety ta metoda u nas odpadała. Na szczescie ciemieniucha nie byla u nas dosc uporczywa
OdpowiedzUsuńJa smarowałam oliwką albo prawdziwym masłem a pozniej wyczesywałam. Tylko to się u nas sprawdzilo. A dzieciaki miały naprawdę dużą ciemieniuchę.
OdpowiedzUsuńPost na prawdę bardzo przydatny! :)
OdpowiedzUsuńsuper post, moja szwagierka ma z tym problem u dziecka, podeślę jej :)
OdpowiedzUsuńSprawdzonym przeze mnie produktem na uporczywą ciemieniuche jest płyn z Ziaja przeznaczony właśnie do tego.
OdpowiedzUsuńDługo się z tym borykaliśmy, ale najlepiej spisał się krem na ciemieniuchę Oillan, schodziło płatami po nim.
OdpowiedzUsuńNawet nie wiedziałam, jaka jest przyczyna pojawienia się ciemieniuchy. Każda mam powinna się zapoznać z tą informacją, bo przecież to wszystko rzecz naturalna i w naturalny sposób można też się jej jak widać pozbyć.
OdpowiedzUsuńOstatnio lubię się edukować w takich dziecięcych wpisach, choć sama jeszcze dzieciątka nie mam, są to ważne aspekty, o których dotychczas nie miałam pojęcia.
OdpowiedzUsuńTe problemy mamy już za sobą :D
OdpowiedzUsuń