Czym są rozstępy i jak z nimi walczyć?

Artykuł sponsorowany / reklama 


Czym są rozstępy i jak z nimi walczyć?

Rozstępy to nieestetyczne, wrzecionowate pasma na skórze, które pojawiają się podczas nagłego przybrania bądź utraty wagi. Powstają one na skutek zrywania włókien kolagenowych. Najczęściej pojawiają się podczas ciąży. Wiąże się to zarówno z zaburzoną gospodarką hormonalną organizmu, jak i z nadmiernym rozciąganiem się skóry na brzuchu i na piersiach, które w tym okresie bardzo zwiększają swoje rozmiary i skóra na nich staje się „zbyt ciasna”. Jak pozbyć się tego problemu?

Rozstępy mają postać wrzecionowatych pasm na skórze, pojawiające się najczęściej w okolicy brzucha, ud, pośladków czy ramionach. Zdarza się, że występują pod kolanami. Na początku mają czerwonawy kolor, następnie robią się nieco fioletowe, a na sam koniec bledną i wyglądają jak blizny. Czy można zapobiec powstawaniu rozstępów? Owszem, jednak nie zawsze ta walka okazuje się skuteczna. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której w krótkim czasie przybierzemy bądź utracimy na wadze, dobrze jest uprawiać jakiś sport, bądź po prostu wykonywać ćwiczenia na siłowni. Jednak w przypadku siłowni, również trzeba uważać, aby w szybkim czasie nie pozwolić na rozrost masy mięśniowej, ponieważ w tym przypadku również rozstępy mogą się pojawić. Niezwykle ważnym aspektem jest również nawilżanie skóry. Codzienne i systematyczne balsamowanie czy olejowanie skóry, pomoże jej podczas rozciągania, będzie bardziej elastyczna, dzięki czemu włókna kolagenowe nie będą się tak rozrywać. 

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki takie jak krem na rozstępy czy olejek. Dzięki stosowaniu tego typu produktów skóra nabierze elastyczności, a powstałe wcześniej niechciane rozstępy zaczną się goić i blednąć, wtedy będą mniej widoczne. Kiedy przybierają one  bardzo duży rozmiar, można skonsultować to z lekarzem specjalistą medycyny estetycznej, który doradzi nam co w tej sytuacji zrobić. Niektóre rozstępy wymagają zabiegów takich jak fototerapia czy laseroterapia, dzięki którym można je usunąć. Można zdecydować się również na mezoterapię czy wstrzykiwanie osocza - wszystko to zależy od naszego budżetu i stanu naszego zdrowia.

Jak widzicie sposobów na całkowite usunięcie rozstępów chyba nie ma, dlatego też warto dbać o swoją skórę zanim się one zaczną pojawiać, bądź na samym początku ich powstawania. Osobiście toczyłam ogromną walkę z tym problemem w pierwszej ciąży. Mimo że codziennie (nawet kilkukrotnie) wklepywałam w skórę olejki i kremy, w ostatnich dniach ciąży skóra na brzuchu po prostu zaczęła pękać, czułam jak puchłam i któregoś dnia patrząc w lustro na mój brzuch zaniemówiłam. Przez pewien okres bardzo to przeżywałam i potrafiłam płakać nocami, jednak z czasem, kiedy zaczęły blednąć - przyzwyczaiłam się do nich i nauczyłam się z nimi żyć. Najwidoczniej mam genetyczne predyspozycje do ich powstawania, bo mimo codziennej walki i pielęgnacji pojawiło się ich mnóstwo.

Czy problem rozstępów Was dotyczy? Jak sobie z nimi radzicie?

Komentarze

  1. Ja kiedys bardzo walczylam z rozstepami, obecnie uzywam Bio Oil i poznikaly hahaha, wazne to sie nie przejmowac ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. niestety mam sporo rozstępów, których nabawiłam się szybko tyjąc, na szczęście w pełni je zaakceptowałam, wiem, że na świecie są gorsze tragedie

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi kolagen pomógł na rozstępy. Fajne efekty dał.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja się nie przejmuję swoimi rozstępami 😉

    OdpowiedzUsuń
  5. mam , ale przestałam się nimi już przejmować. ;)
    a moim zdaniem jak rozstępy mają wyjść to i tak wyjdą nawet stosując krem za 2 tys zł.

    OdpowiedzUsuń
  6. na szczeście jeszcze rozstępy mnie nie dotyczą

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja zbyt szybko zaczęłam dorastać i mam rozstępy ba piersiach i nogach. Nie przejmuj się jednak nimi zbytnio, bo to jest proces naturalny na który ją w moim przypadku nie miałam zbytnio wpływu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Regularna aktywność fizyczna Plus odpowiedni krem zdecydowanie pomagają w walce z rozstepami

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam rozstępy po 1 ciąży. Mimo że całe 9 miesięcy stosowałam kremy i olejki a waga nie urosła dużo i nagle. Myślę , że to kwestia genów.

    OdpowiedzUsuń
  10. u mnie rozstepy pojawily sie na plecach w podstawowce. za szybko "poszlam w gore". tak samo mial moj brat. w tej chwili widac je co prawda, ale nie rzucaja sie tak w oczy. zas po pierwszej ciazy pozostaly mi na posladkach. smarowalam cudami, wklepywałam olejki. ale nie placze z ich powodu. taka kolej losu. żyje z nimi i staram się o tym nie myśleć.

    OdpowiedzUsuń
  11. Na szczęście jeszcze nie mam rozstępów, ale w przyszłości na pewno mnie to czeka :P

    OdpowiedzUsuń
  12. Rozstępy to bardzo trudny temat. Wiele kobiet kojarzy je tylko z ciążą, a przecież wystarczy szybko przybrać kilka kilo nadwagi żeby się pojawiły. Na szczęście ten problem mnie nie dotyczy, ale warto wiedzieć jak z tym walczyć zanim się pojawią.:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja raczej nie miałam wielkich problemów z rozstępami na ciele nawet po dużych zmianach wagi. Jednak w młodości występowały u mnie na biuście bo dość szybko rosły do większych rozmiarów. Warto działać od razu :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Używałam wielu specyfików na blizny i rozstępy. Niestety, nie wszystkie są skuteczne lub zwyczajnie są za drogie, aby je regularnie stosować.

    OdpowiedzUsuń
  15. Na moim ciele są miejsca gdzie widoczne są rozstępy, wierzę, że przy odpowiednim kosmetyku, diecie i aktywności fizycznej uda mi się zniwelować :)

    OdpowiedzUsuń
  16. na szczęście nie mam z tym problemu :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja mam sporo rozstępów po pierwszej ciąży :( Żadne kremy nawilżające wtedy nie pomagały, a nawet mocno uczulały i niestety teraz cały brzuszek w tych bliznach. Mam nadzieje, że kiedyś choć trochę je zniweluje :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram