Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu z drugiej ręki?

Artykuł sponsorowany / reklama


Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu z drugiej ręki?

Przymierzasz się do zakupu używanego samochodu? Nie chcesz, aby spełniło się powiedzenie, że "oszczędny kupuje dwa razy"? Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie możliwe usterki i nie pojawi się "ukryta wada". Dziś podpowiem Ci na co warto zwrócić uwagę.

Temat dla mnie jest dość świeży, bo całkiem niedawno zmienialiśmy z mężem samochód. W naszym przypadku zakup nie był aż tak przerażający, bo mój mąż uczył się w szkole mechanicznej i ma jakieś pojęcie o motoryzacji. Znam jednak przypadki, kiedy po podpisaniu umowy kupna samochodu, w kupionym aucie wychodziły jakieś "ukryte usterki". Po rozmowie ze znajomym mechanikiem doszłam do wniosku, że przed zakupem, warto zrobić sobie listę rzeczy, które warto sprawdzić w danym samochodzie. Jakie?

To jedna z ważniejszych rzeczy w samochodzie. Kiedy akumulator okaże się rozładowany czy przeładowany - oczywiste będą problemy z nim. Warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj akumulatora posiada pojazd, który mamy w planie kupić lub ewentualnie zaopatrzyć się w dobry i nowy, który będzie sprawdzony i z pewnością szybko Cię nie zawiedzie.

  • przebieg
Kupując samochód pochodzący przykładowo z Niemiec - 10 czy 15 letni - wiadomo, że przebieg będzie większy niż 100 000 km. Jeśli na liczniku widnieje mniejsza liczba - można mieć podejrzenie, że licznik został "cofnięty" więc sprzedawca nie jest do końca z nami fair. 

  • Dowód rejestracyjny
Jeśli właściciel samochodu kupował go na kredyt, w dowodzie rejestracyjnym może być adnotacja, że auto jako współwłaściciela ma również jakiś bank. Jeśli kredyt został spłacony, właściciel powinien wykreślić bank z dowodu przed sprzedażą.

  • Stan opon
Warto przyjrzeć się wysokości bieżnika w oponach. Jeśli jest wyraźnie zdarty, trzeba liczyć się z tym, że w niedługim czasie będziemy musieli zakupić komplet opon - tym sposobem możemy negocjować cenę i sprzedawca może zejść z niej na poczet nowych opon. Polecam też sprawdzić czy samochód posiada koło zapasowe - często zdarza się, że w bagażniku się ono nie znajduje.

  • Korek wlewu oleju
Jeśli na włączonym silniku, przy odkręceniu korka wlewu wydobywa się mocny dym, może to oznaczać, że silnik będzie wymagał poważnej naprawy - tego typu objawy są częstą przyczyną dużych przebiegów. 

  • Naklejki serwisowe
Pod maską na poszczególnych elementach warto przyjrzeć się naklejkom, które są zaczepiane w serwisach. Zawarte są na nich informacje o ostatnich naprawach i wymianach np. oleju. 

  • Sprawdź stan podłogi i progów
Ważne jest również sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się podłoga samochodu pod okładziną i progi. Pamiętajcie, że mocno przerdzewiałe elementy będą wymagały wymiany, a to kolejne koszta i ryzyko, że auto nie przejdzie badań technicznych.

Warto też sprawdzić samochód w stacji diagnostycznej po numerze VIN - uzyskamy informację kiedy ostatnio samochód miał legalny przegląd i dowiemy się co nieco o diagnozach. Jeśli nie jesteście w stanie samodzielnie sprawdzić takich rzeczy, po zakup samochodu warto wybrać się ze znajomym mechanikiem, który na pierwszy rzut oka będzie mógł ocenić samochód i zweryfikować prawdomówność sprzedającego. Pamiętajmy, że samochody używane chcąc nie chcąc mogą mieć jakieś wady i z czasem i tak będziemy musieli przeznaczać swoje pieniądze na jego serwisowanie i inne wydatki. 

Komentarze

  1. wszystkie moje samochody jak na razie pochodzą z drugiej ręki, nie stać mnie na taki z salonu. przebieg jest najważniejszy i rocznik oraz marka, którą lubimy. akumulator też choć zawsze można go wymienić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy temat, dla mnie bardzo na czasie. Pewnie będziemy kupować jakieś auto w ciągu roku także warto wiedzieć na co zwrócić uwagę ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Co prawda nie mam prawa jazdy i w najbliższym czasie nie widzę siebie w roli kierowcy, jednak warto takową informacje posiadać. Mój ojczym jest mechanikiem samochodowym od ponad 20 lat i czasami, gdy rozmawia o swoim fachu wyłapuje punkty na temat samochodów na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja będę kupować samochód niebawem. W tej chwili przeglądami oferty. Niestety nie z salonu, ponieważ najzwyczajniej finansowo nie dam rady. Oglądamy te z drugiej ręki wszerz i wzdłuż plus zawsze jedziemy sprawdzić na kanał. Ostatni samochód kupiliśmy w październiku zeszłego roku. Dodam tylko, że szukaliśmy 2 miesiące. Ludzie w tej chwili strasznie oszukują, piszą w ofertach nieprawdę. Mój jechał do Łodzi. Pytał 3 razy przez telefon, czy nie ma w samochodzie "baboli". Facet zapewniał, że nie... A na miejscu uszkodzone były drzwi od pasażera i nie działała klima. "A przecież tydzień temu naprawiałem" - tak powiedział właściciel. Masa kilometrów, stracony czas, nerwy i pieniądze na paliwo, dlatego w teraz rozglądamy się tutaj u nas w okolicy max do 100 km.

    OdpowiedzUsuń
  5. mojego faceta wkurza kupowanie używanych aut, bo ciagle coś trzeba w nich robić i sporo kasy idzie na naprawy , wiec marzy oczywiscie o aucie z salonu,ale na razie nas na to nie stac ;p. wiec pozostaje nam uzywane auto, a twoje wskazówki na co zwrocic uwagę są bardzo istotne.

    OdpowiedzUsuń
  6. Przydatny post, będę w najbliższym czasie zmieniała samochód :)

    OdpowiedzUsuń
  7. kupowalam auto od znajomego i na prawde trzeba znac sie na wielu rzeczach a najlepiej miec przy sobie kogos kto zna się na samochodach bo mozna latwo dac sie zrobic w konia

    OdpowiedzUsuń
  8. Kupiliśmy ostatnio używane auto jednak było to z ręki kolekcjonera i fanatyka Mercedesa więc stan techniczny i wizualny niemal idealne. Trzeba dobrze trafić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram