Kartacze - danie z kuchni regionalnej - przepis
Kartacze - z litewskiego cepeliny, to potrawa regionalna, popularna w północno-wschodniej Polsce. Jest to rodzaj dużej, nadziewanej mięsem pyzy ziemniaczanej zrobionej z mieszaniny surowych i ugotowanych ziemniaków.
To danie zna pewnie każdy kto mieszka w połnocno-wchodniej Polsce, albo bywał na wycieczkach na Litwie. Moja prababcia pracowała kiedyś w restauracji i przepis z którego tam korzystała, pozostał w naszej rodzinie na stałe. Osobiście nauczyłam się go od mojej babci, z którą bardzo często gotowałam na obiad kartacze. To danie jest dość pracochłonne, ale smak rekompensuje poty wylane na ugotowanie go.
Składniki:
3 kg ziemniaków
około 6 szt. ugotowanych średniej wielkości ziemniaków
sól
pieprz
majeranek
czosnek
1 kg mięsa mielonego wieprzowego
4 cebule
mąka ziemniaczana
boczek na skwarki
Przygotowanie:
Surowe ziemniaki należy zetrzeć na tarce razem z 2 cebulami. Następnie należy odcisnąć je z wody tak, aby pulpa nie była mokra. Wyciśniętą wodę z ziemniaków zostawić w naczyniu i poczekać, aż opadnie w niej krochmal. Gotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę. Następnie wyciśnięte ziemniaki połączyć z tymi ugotowanymi. Ważne! Gotowanych ziemniaków powinno być mniej więcej tyle ile zajmuje 1/4 ziemniaków wyciśniętych z wody. Do mieszanki dorzucić trochę soli i wrzucić krochmal (mąkę ziemniaczaną) która opadła na dnie naczynia z wyciśniętą wodą. Wodę wylać. Wszystko razem wymieszać na gładką masę - mieszanka nie powinna być zbyt mokra, więc jeśli mocno rozchodzi się w rękach, należy dodać trochę mąki ziemniaczanej. Z doświadczenia wiem, że wszystko zależy od ziemniaków, których używamy i nie zawsze jest to potrzebne. Osobiście rzadko ją dodaję - tylko w ostateczności.
Mięso mielone doprawić solą i pieprzem. Wycisnąć przez praskę dwa ząbki czosnku, zetrzeć do niego jedną cebulę. Dodać majeranek i wszystko dobrze wymieszać.
Zaczynamy formować kartacze. Nakładam na rękę trochę ciasta ziemniaczanego i rozpłaszczam go na wielkość swojej dłoni. Na środek nakładam porcję mięsa mielonego i ciasto zawijam tak, aby schować je w środku. Formuję owalny kształt i odkładam na stolnicę.
W dużych garnkach gotuję wodę z dodatkiem soli i odrobiną oleju. Kiedy zaczyna się gotować wrzucam do niej uformowane wcześniej kartacze - jeden po drugim, nie pozwalając, aby woda przestała wrzeć. Kiedy wrzucimy wszystkie - zmniejszamy ogień i gotujemy. Do wody można dosypać odrobinę majeranku - ziemniak przechodzi wtedy ciekawym aromatem. Osobiście obserwuję kartacze co 5-10 minut, dobrze wyrobione ciasto nie powinno się rozwalać i po wypłynięciu gotuję je jeszcze około 20-30 minut. Pamiętajcie, żeby włączyć okap kuchenny, bo zapach będzie utrzymywał się w domu przez kilka dni. Zanim wyłączę garnek wyciągam jednego kartacza na próbę - przekrawam go na pół i sprawdzam czy mięso w środku jest dogotowane - jeśli tak, to garnki wyłączam i danie gotowe.
Na nagrzaną patelnię wrzucam pokrojony w kostkę lub paski boczek. Smażę aż do zarumienienia, następnie dorzucam skrojoną w kostkę cebulkę i smażę do miękkości. Tak przygotowaną okrasą posypuję gotowe kartacze.
Do kartaczy świetnie pasuje surówka z kiszonej kapusty z odrobiną oleju, soli, pieprzu, cebuli i cukru.
Na Litwie jadłam kartacze polane słodką śmietaną i również smakowały bardzo dobrze.
Smacznego!
P. S. Danie doskonale smakuje kolejnego dnia, pokrojone w plastry i odmażone na patelni 🤭
Inne dania z ziemniaków z kuchni podlaskiej:
babka ziemniaczana i kiszka ziemniaczana.
Inne dania z ziemniaków z kuchni podlaskiej:
babka ziemniaczana i kiszka ziemniaczana.
Jeśli podoba Ci się ten przepis, to możesz postawić mi za niego kawę ;)
Zjadłabym sobie ;) niestety nie mam maszynki w domu, a na tarce ziemniaki trzeć, to trwa zbyt długo, więc kartacze u nas są rzadko ;(
OdpowiedzUsuńSzczerze to nigdy nie mialam okazji kartaczy sprobować. Moze dlatego ze to nie jest moj region polski.
OdpowiedzUsuńNigdy nie jadłam kartaczy w sumie nie wiem dlaczego wyglądają na smaczne muszę spróbować i ocenić smak.
OdpowiedzUsuńMniam uwielbiam kartacze z mięsem :)
OdpowiedzUsuńO Boże, pyszności! Uwielbiam dobrze zrobione kartacze, pyzy, pierogi, a jak jeszcze do tego cebulka, jak u Ciebie to ja jestem spełniona :)
OdpowiedzUsuńkiedyś takie pyszne domowe kartacze jadłam na mazurach, sama nigdy nie robiłam
OdpowiedzUsuńBardzo fajne danie, dwa w jednym musi być smaczne. Mniam z checia sprobuje.
OdpowiedzUsuńOj nie ... Jadłam kiedyś i niestety nie posmakowały mi.
OdpowiedzUsuńKocham kartacze :)
OdpowiedzUsuńMoja babcia robi je czasem, więc znam smak. Sama nigdy nie robiłam takiego dania
OdpowiedzUsuńPamiętam jak moja babcia robiła takie pyzy, tylko były bardziej siwe
OdpowiedzUsuńAle pychota, z przyjemnoscia poznam ich smak Zuzia :D
OdpowiedzUsuńA ja uwielbiam kartacze. Niestety sama nigdy nie próbowałam zrobić, ale u ciebie wyglądają mega apetycznie.
OdpowiedzUsuńOo mniam muszę wypróbować:)
OdpowiedzUsuńnigdy nie jadłam, ciekawie sie prezentuje to danie
OdpowiedzUsuńWiesz co, nigdy ich nie jadłam, ale bardzo bym chciała spróbować tych pyszności :)
OdpowiedzUsuńPrzepis idealny.
OdpowiedzUsuńZrobiłem dzisiaj kartacze wg tego przepisu. Wyszły po prostu PRZEPYCHOTA. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńCieszę się 😍 pozdrawiam ❤️
UsuńIle wychodzi z tej porcji
OdpowiedzUsuńZależy jakiej wielkości kartacze zrobisz. Ja robię średnio 12 szt.
UsuńRobię, chociaż niezbyt często. Kartacz to kartacz - nasz polski:). Cepelin jest litewski i farsz robi się z mięsa peklowanego...przynajmniej takie jadłem w okolicach Wilna. próbowałem ze śmietaną i skwarkami z cebulą - obie wersje pyszne!!!
Usuńmoja mama robiła farsz z mięsa gotowanego i ja tak robię i jest pychota a jeszcze lepiej kilka rodzaju mięs jak kto lubi
OdpowiedzUsuńMam pytanko.3 kilogramy ziemniaków plus 6 sztuk,czy też z 3 kilogramów odjąć 6 sztuk ?
OdpowiedzUsuń3 plus 6.
UsuńNajlepiej jak odciśnięte ziemniaki surowe będą w misce, podzielić na cztery równe części, wyjąć jedną a na to miejsce dać zmielone gotowane ziemniaki, a to co się odłożyło dodać z powrotem. Trzeba to wszystko bardzo dobrze zmieszać, żeby nie było za luźne, bo się rozpadną, można dodać mąki ziemniaczanej.
Jestem z Podlasia, kartacze jadłam milion razy. Twoje wyglądają idealnie i tak właśnie się je tutaj u nas robi. Pycha!
OdpowiedzUsuń