Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła

Bez wątpienia jesień, to okres w którym najczęściej łapiemy przeziębienie. Jednym z jego objawów jest uporczywy ból gardła. Jak sobie z nim poradzić? Poznajcie sprawdzone i skuteczne domowe sposoby na ból gardła.


Domowe sposoby na chrypę i ból gardła, potrafią przynieść niesamowitą ulgę. Możemy gardło płukać, robić okłady czy ssać tabletki. Ważne jest, aby takie leczenie wdrożyć najszybciej jak to jest możliwe, bo kiedy infekcja się rozwinie, będziemy potrzebowali porady lekarskiej. W dzisiejszym wpisie chcę przedstawić Wam kilka skutecznych domowych sposobów na walkę z bólem gardła. No więc, zaczynajmy!

Jeśli stan zapalny gardła jest we wczesnym stadium, to możemy samodzielnie sobie z nim poradzić. W zaciszu domowym możemy nawilżyć gardło czy płukać je naparami i płukankami, które mają działanie przeciwzapalne. W takim przypadku sprawdzą się zioła takie jak tymianek, szałwia czy rumianek. Pomogą one zniwelować ból i obrzęk, a my poczujemy niesamowitą ulgę. 

Nawilżanie błony śluzowej gardła

W przypadku wystąpienia takich objawów jak drapanie czy pieczenie, niemalże pewne jest, że nabyliśmy zapalenie gardła. Dodatkowo, podczas takiej infekcji, towarzyszy wysuszenie błony śluzowej. W takim momencie, należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, którym przebywamy. Powinna ona wynosić około 40-60%. Należy również pamiętać o częstym wietrzeniu. Jeśli mamy za niską wilgotność powietrza, a nie posiadamy specjalnego nawilżacza, możemy na kaloryfer położyć mokre ręczniki. Ważne jest również picie dużej ilości płynów, najlepiej wody.

Płukanki ziołowe na ból gardła


Do domowej płukanki potrzebować będziemy wspomnianych wyżej ziół. Najlepsze do tej czynności będą napary z szałwii, rumianku czy tymianku. Działają odkażająco, przeciwzapalnie i likwidują obrzęk. 

Jak wykonać taki napar?

Wystarczy do kubka wsypać łyżkę ziół i zalać ją wrzątkiem. Parzyć pod przykryciem przez około 10-15 minut. Należy pamiętać, że płukanka powinna mieć temperaturę zbliżoną do ludzkiego ciała. Nie płuczemy gardła wrzątkiem czy zimnym naparem.

Do takich płukanek również można stosować sodę oczyszczoną. Wystarczy nam 1 łyżeczka i pół szklanki ciepłej wody. Taką mieszanką płuczemy gardło 3-4 razy dziennie. Należy pamiętać, że robimy to krótko i delikatnie. Spokojnie wystarczą nam 3 ruchy. 

Napoje z miodem na ból gardła

Miód hamuje rozwój bakterii, grzybów i wirusów, a dodatkowo posiada właściwości łagodzące. Kiedy zaczyna boleć Cię gardło, możesz wziąć łyżeczkę miodu do ust i poczekać, aż ten smakołyk się rozpuści. Można dodawać go również do herbaty czy naparu z lipy.

Czosnek na ból gardła

Czosnek to najlepszy domowy antybiotyk. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne i świetnie radzi sobie w walce z infekcjami. Aby zniwelować ból gardła wystarczy jeden lub dwa ząbki wycisnąć przez praskę i dodać go do ciepłego mleka. Można też dodać do tej mieszanki łyżeczkę miodu. 

Woda z solą na ból gardła

Sól pomaga wyeliminować bakterie z organizmu. Wystarczy wsypać jedną łyżeczkę soli do szklanki ciepłej wody i płukać gardło 3-4 razy dziennie. Jeśli smak jest dla Was nie do przejścia, to nie zaszkodzi dodanie odrobiny miodu.

Skuteczne tabletki na ból gardła

Jeśli domowe sposoby nie działają, warto zaopatrzyć się w skuteczne tabletki do walki z bólem gardła. W aptekach takie pastylki są dostępne bez recepty, a wybór jest ogromny. Ze swojej strony, mogę polecić Wam tabletki GeloVox. W moim domu są one obecne od około pół roku. Jako jedne z nielicznych pomagają mi się uporać z bólem gardła w bardzo szybkim czasie.

Tabletki do ssania GeloVox to wyrób medyczny przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Jest on wieloskładnikowy, a głównymi substancjami są ksantan, karbomer i hialuronian sodu. Pozostałymi substancjami uzupełniającymi skład są izomalt, wodorowęglan sodu, ksylitol, kwas cytrynowy, makrogol, substancje smakowe (wiśnia, mentol), monowodorofosforan potasu, stearynian cynku, dwutlenek krzemu i sukraloza.

 

Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła


Tabletki wyglądają jak musujące witaminy. Jak widać na zdjęciu poniżej, są niewielkich rozmiarów. Delikatnie musują w ustach, tworząc piankę, która osadza się na ściankach gardła dodatkowo je nawilżając. Ból znika bardzo szybko i nie wraca przez wiele godzin. 

Domowe sposoby na ból gardła


Podczas przeziębienia najczęściej borykam się z uporczywym bólem gardła i wypróbowałam już bardzo dużo tabletek, które dostępne są w aptekach. Nieliczne mi pomagają, a GeloVox należy do tego grona. Dlatego też postanowiłam je Wam polecić, bo może ktoś z Was właśnie szuka odpowiedniej pomocy przy przeziębieniu.

Jeśli żaden z podanych wyżej sposobów nie działa, a ból gardła staje się uporczywy, czujecie smak ropy, macie problem z oddychaniem czy jedzeniem - koniecznie skonsultujcie to z lekarzem pierwszego kontaktu. To bardzo ważne, być może potrzebny jest Wam antybiotyk, którego nie kupicie bez recepty.

Na koniec chciałabym życzyć Wam wszystkim zdrowia, bo w tym czasie jest ono najważniejsze.

Czy ktoś z Was zna już tabletki GeloVox? Jak się u Was sprawdza?

________________________________________________

Co jakiś czas pytacie mnie o moją działkę ogrodową i czy skończyłam już budowę domku. Tak naprawdę, to tak. Udało nam się postawić nowy domek i w przyszłym sezonie śmiało będziemy mogli zostawać tam na noc. Mój mąż postanowił nawet wyposażyć domek i jego okolice w kanały rynnowe, dzięki czemu nie będziemy mieli kałuż dookoła, i cała deszczówka zostanie odprowadzona do kanalizacji. To super rozwiązanie. Do tej pory musieliśmy męczyć się po intensywnych opadach z ogromnymi podtopieniami obok domku. Teraz to nie będzie problem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mogła pokazać Wam naszą małą działkę i zdać relację z wypoczynku w tym miejscu.

Komentarze

  1. nie znałam niektórych z tych domowych sposobów, bardzo ciekawy post

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że dzięki mnie mogłaś się czegoś ciekawego dowiedzieć. No i dziękuję.

      Usuń
  2. Nie lubię sody oczyszczonej, ale poza tym taka płukanka na ból gardła jest znakomita. Tobie również życzę dużo zdrowia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też za nią nie przepadam, ale działa, więc stosuję kiedy muszę.

      Usuń
  3. Ja w pierwszej kolejności ratuję się właśnie domowymi sposobami podczas przeziębienia. Same tabletki na gardło które proponujesz dobrze znam i mam je właśnie w swojej apteczce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domowe sposoby są według mnie najlepsze, no ale czasem niestety trzeba sięgnąć po coś innego.

      Usuń
  4. Mieszanka z sody oczyszczonej i octu, pomaga też w problemach żołądkowych :) przynajmniej u mnie to zawsze skuteczny zabieg :P Co do domowych sposobów, to na pewno mi się przydadzą, bo często właśnie tak się ratuję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie słyszałam o tym, chętnie dowiem się więcej :)

      Usuń
  5. Płukanka z soli zawsze mnie ratuje. Jest bardzo pomocna i daje szybki efekt.

    OdpowiedzUsuń
  6. ja mam problem z miodem, bardzo ciężko go trawie i zawsze się źle czuję, więc tabletki będą dla mnie odpowiednie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem - możesz robić też płukanki bez dodatku miodu.

      Usuń
  7. Nie znałam tych domowych sposób, ale na pewno się przydadzą. :) Co do talbetek to jeszcze nie stosowałam. :) Mam nadzieję, że jednak nie będę w tym roku chorować jak to zazwyczaj było w poprzednich latach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obyś nie musiała sięgać po takie rozwiązania, życzę Ci zdrowia :)

      Usuń
  8. Ja bardzo sobie cenię napar z szałwii na ból gardła. Dla mnie to (oraz tabletki z tymiankiem i podbiałem do ssania) to najlepsze remedium ba bolące gardło.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja akurat nigdy nie próbowałam domowych sposobów, najlepszy zawsze był Cevitt gardło.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja ostatnio ratowałam się właśnie miodem, napojami z jego dodatkiem, a także wodą z solą, ale ostatecznie i tak to nie pomogło i musiałam zdecydować się na tabletki na ból gardło.

    OdpowiedzUsuń
  11. Znam te tabletki i często po nie sięgam. Szybki i dobry sposób na chrypkę i ból gardła.

    OdpowiedzUsuń
  12. Znam i używam ( niestety ). Ale trzeba przyznać, że działanie mają znakomite - szybko przynoszą ulgę i podkurowują podrażnione gardło. Ja również polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Widziałam już u kogoś te pastylki, przyznam że coraz bardziej mnie ciekawią jednak ja uwielbiam tabletki ziołowe bo mi zawsze pomagają ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Mam taki organizm, że zawsze co miesiąc coś atakuję mi gardło, nie trwa to długo, bo tak od 2-4 dni, ale jak zacznie boleć to jest piekło. Chętnie wypróbuję te pastylki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram