Jak zacząć inwestować? Krótki poradnik o pomnażaniu kapitału

 Post sponsorowany 

Jak zacząć inwestować? Krótki poradnik o pomnażaniu kapitału

Oszczędzanie w czasach rosnących kosztów życia nie jest proste. Jednak jeśli ktoś już zaczyna odkładać, to często poszukuje też form inwestowania i pomnażania swoich oszczędności. Które inwestycje są bezpieczne? Czy te bardziej opłacalne zawsze wiążą się z większym ryzykiem?


Rynek finansowy (nie)znany Polakom?

Bezpośredni wpływ na zainteresowanie Polaków inwestycjami ma ich wiedza ekonomiczna. I chociaż mogłoby się wydawać, że ta jest dość spora, wśród znanych produktów finansowych wskazujemy nie tylko konta bankowe, karty płatnicze czy lokaty, ale również akcje, produkty emerytalne, obligacje, fundusze inwestycyjne, a nawet kryptowaluty, to wielu z nas z nich nie korzysta. Obligacji nie zna 61 proc. Polaków, a kryptowalut aż 69 proci. Biorąc pod uwagę powyższe dane, nie dziwi fakt, że w bieżącym roku tylko 7 proc. z nas planuje inwestycje kapitałuii. W co inwestować w 2024 r., skoro większość instrumentów jest nam obca? Czy inwestycje muszą bazować wyłącznie na produktach ubezpieczeniowych, czy bankowych?


Inwestycje krótko…

Dobór formy inwestycji powinien być uzależniony od oczekiwań inwestora. Wszyscy, którzy nie chcą zamrażać gotówki na długi czas, mogą rozważyć inwestycje w lokaty czy obligacje. Te pierwsze mogą być na zaledwie 3 miesiące, co nie zamyka inwestorowi dostępu do środków przez dłuższy czas. W zależności od wybranego okresu lokaty i warunków oferty, zyski z nich wynoszą od 3 proc. w skali roku. Pytanie, czy taki poziom zwrotu inwestycji będzie dla inwestującego zadowalający.


Stosunkowo bezpieczną formą inwestycji są również obligacje skarbu państwa. W tym przypadku dostępne są warianty nawet 3-miesięczne i roczne. Ważna jest również kwestia rodzaju dostępnego oprocentowania – w przypadku tych krótszych mamy do czynienia z oprocentowaniem stałym, w przypadku dłuższych, m.in. rocznych – zmiennym. Co ciekawe, obligacje dostępne są również w wariancie indeksowanym inflacją i są dostępne w różnych wariantach okresowych, m.in. 4-, 6-, 10- a nawet 12-letnie.


i długoterminowe

Inna forma inwestycji na lata są wszelkie produkty emerytalne, np. IKE, IKZE, PPK. Te mają wiele zalet, m.in. po osiągnięciu okresu wypłacalności są zwolnione z opodatkowania. Jednak najważniejszą kwestią w ich przypadku jest długi okres inwestycji wynoszący – w zależności od wieku inwestującego – kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście większość produktów daje możliwość wypłaty środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednak wówczas trzeba się liczyć nie tylko ze stratą części zysków, ale również ich opodatkowaniem 19 proc. podatkiem.


Inwestycje w kruszce i metale szlachetne?

Popularną formą inwestycji od lat jest inwestowanie w kruszce. I chociaż sztabki złota jako rodzinny majątek mogą się części z nas kojarzyć z filmami o tematyce wojennej, to coraz więcej osób przekonuje się do tego rodzaju inwestycji. Powodem jest względne bezpieczeństwo wynikającej ze stabilnej ceny kruszców. Poza tym coraz więcej osób inwestuje nie tylko w złoto czy w srebro, ale też np. w pallad. Jednak w przypadku inwestycji w kruszce warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy kupować je ze sprawdzonych źródeł, np. znanych mennic. Poza tym jako inwestycje w kruszce rozumie się zakup kruszców fizycznych, tj. sztabek czy monet. Jednak w przypadku tych drugich warto rozróżnić je na bulionowe (zrobione z danego kruszcu i mające zbliżoną wartość do swojego odpowiednika wagowego w formie sztabki) i kolekcjonerskie (cena tych zarówno przy zakupie, jak też późniejszej sprzedaży może być zdecydowanie wyższa).


Inwestycje nie tylko finansowe

Co ważne, inwestycje coraz częściej mają również wymiar pozafinansowy, a wielu z nas nadmiar środków przeznacza na własne szkolenia i poszerzanie umiejętności. Czy to dobra inwestycja? Jeśli zrealizowane kursy czy szkolenia przekładają się na rozwój osobisty i zawodowy, a tym samym na lepszą sytuację ekonomiczną, to jak najbardziej takie działania można rozpatrywać w kontekście inwestycji. Fakt, że przebiegają one na zupełnie innych zasadach niż zakup lokaty czy obligacji. Najważniejsze jest jednak, że ich efekt końcowy jest satysfakcjonujący dla inwestującego.


i Rzecznik Finansowy, Świadomość Finansowa Polaków. Analiza sytuacji oraz raport z badań 2023 - https://rf.gov.pl/wp-content/uploads/2024/01/Raport_RF-Swiadomosc_finansowa_Polakow.pdf

ii BIG InfoMonitor, Plan Polaków na 2024 rok - oszczędzanie! - https://media.big.pl/informacje-prasowe/828702/plan-polakow-na-2024-rok-oszczedzanie


Komentarze

Instagram